Hatalı Faturalandırma Konulu Yazılar
23 Şubat 2022

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) ve Bakanlığımız arasında imzalanan Global Bütçe Protokolü ve Götürü Bedel Üzerinden Sağlık Hizmet Alım Sözleşmesi ve Usul ve Esasları kapsamında sağlık tesislerimize duyurulan "Hatalı Faturalandırma" konulu yazılar aşağıda yer almaktadır.

SGK tarafından aylık olarak Kurumumuza tahsis edilecek tutardan yersiz ödeme sebebiyle mahsup yapılmaması ve çalışanlarımızın oluşabilecek mağduriyetlerinin engellenmesi açısından konu hakkındaki duyurularımızın takibi önem arz etmektedir.

Sağlık tesislerimizde Hasta Nakil ve Acil Yardım Ambulansı Hizmetlerinin faturalandırılmasında hatalar yapılabileceği müşahede edildiğinden aşağıda belirtilen açıklamaların yapılması uygun bulunmuştur.

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) hak sahipleri ile bunların bakmakla yükümlü olduğu kişilerin tedavi giderleri Bakanlığımız ile Kurum arasında imzalanan “Götürü Bedel Üzerinden Sağlık Hizmeti Alımı Sözleşmesi” hükümlerine göre yürütülmekte ve ödemeler global olarak yapılmaktadır. Global bütçe ödeme kalemleri içerisinde 112 Acil Sağlık Hizmetleri kapsamında sunulan ambulans hizmetleri yer almakta olup, bunun dışında hak sahipleri için yol giderleri Sağlık Uygulama Tebliğinin 2.5.3.C- Yurt dışı yol, gündelik ve refakatçi giderleri başlıklı maddesi kapsamında kişilere ödenmektedir.

Bu nedenle Hasta Nakil ve Acil Yardım Ambulansı Hizmetlerinin herhangi bir şekilde SGK’ya fatura edilmesi mümkün bulunmamaktadır. Söz konusu hizmetlerin işleme ait  algoritma çerçevesinde yürütülmesi, ayrıca nazım hesaplarda yapılan takiplere devam edilmesi katlanılan maliyetlerin tespiti ve bütçe planlamaları açısından önemlidir. 

SGK tarafından yersiz ödeme olarak değerlendirilip götürü bedel tutarından mahsup edilen tutarların sağlık tesisi düzeyinde sorgulamaları için TIKLAYINIZ

Sağlık Tesislerinin aylık SGK kesintileri için TIKLAYINIZ

İletişim      Sevil DENER      0 312 565 03 86


2018 yılı öncesi Hatalı Faturalandırma Konulu Yazılar için TIKLAYINIZ. hatali-faturalandirma-konulu-yazilar.zip


Sigortalıların Ölüm Tarihinden Sonra Kuruma Fatura Edilmiş İşlemler İle Vefat Eden Şahıslar 24.10.2019

İntraoperatif Nöromonitorizasyon İşlemler Hakkında Genel Yazı 13.03.2019

Paket İşlem Fiyatlarına Dahil Olmasına Rağmen Hastanelerce Ayrıca Fatura Edilen İlaçlar Hakkında Genel Yazı 24.12.2018

Hatalı Faturalandırılan İşlemler Hakkında Genel Yazı 17.07.2018